Kuchnia to serce domu, dlatego warto dobrze przygotować się do jej urządzania. Nie sposób też nie wspomnieć, że – obok łazienki – jest to miejsce, którego zagospodarowanie jest najbardziej kosztowne.
Dlaczego odpowiednia aranżacja kuchni jest tak ważna?
Liczba decyzji, jakie trzeba podjąć podczas aranżacji kuchni może przytłoczyć, zaś wielość opcji przyprawić o zawrót głowy. Znalezienie optymalnego rozwiązania wymaga sporego wysiłku. Warto jednak poświęcić czas i każdy, nawet najmniejszy detal porządnie przemyśleć. Tym bardziej, że zły wybór może pociągnąć za sobą daleko idące skutki. Należy też pamiętać, że kuchnię urządzamy na lata. Jeśli popełnimy jakiś błąd lub wdrożymy niepraktyczne lub nieestetyczne rozwiązanie, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że będziemy musieli je znosić przez długie lata.
Najważniejsze obszary związane z urządzaniem kuchni
Wyzwania związane z urządzaniem kuchni dotyczą niemal każdego elementu – od doboru AGD przez rodzaj i rozmieszczenie oświetlenia, po kwestię mechanizmów otwierających szafki i szuflady. Przystępując do tego zadania warto przyjąć, że z dużym prawdopodobieństwem nie będzie ono ani lekkie, ani łatwe, ani przyjemne. Co oczywiście nie musi oznaczać, że nie spotka nas miła niespodzianka. Do podejmowania jakiego typu decyzji warto się przygotować?
Sprzęty AGD i ich instalacja
Chodzi tu nie tylko o marki i funkcjonalności poszczególnych urządzeń, ani nawet o ich cenę. Są też inne kwestie, które warto przemyśleć już na etapie projektu. Po pierwsze, należy zastanowić się jakie urządzenia wstawimy do kuchni w ramach remontu oraz jakie możemy chcieć posiadać w przyszłości. Chodzi tu nie tylko o duże AGD, ale również małe. Jeżeli lubimy gotować, a na liście naszych must have znajduje się np. wyciskarka do owoców, robot planetarny, ekspres do kawy i „wypasiony” młynek, warto m.in. zaplanować w kuchni większą liczbę gniazdek.
Oddzielną kwestią jest też oczywiście wielkość zarówno dużego, jak i małego AGD. I chodzi tu nie tylko o takie „oczywistości” jak odpowiednie wymiary urządzeń pod zabudowę. Trzeba też pamiętać o miejscu dla urządzeń, które będą stały np. na kuchennych blatach (przynajmniej teoretycznie). Tu jednak również można trafić na minę. Przykład? Wiadomo, że ekspres do kawy ekspresowi nie równy (chodzi o gabaryty). Jeśli to ma być multifunkcyjny ekspres ciśnieniowy, może warto zawczasu zostawić dla niego miejsce w kuchennej zabudowie?
Rozmieszczenie przyłączy (hydrauliczne, wentylacja, przyłącza elektryczne)
Nie ma się co oszukiwać, często to właśnie przyłącza rządzą naszym remontem/urządzeniem wnętrza. Determinują sposób rozstawienia sprzętów i sprawiają, że niektórych rozwiązań nie możemy wdrożyć (lub możemy, ale jest to bardzo czasochłonne i kosztowne). Przykładem może być marzenie o posiadaniu kuchni z wyspą. Czy śniąc o jego spełnieniu pamiętamy o odpowiedniej wentylacji? Czy wiemy, ile może kosztować jej doprowadzenie? Czy znamy przynajmniej szacunkowe koszty okapów przeznaczonych do tego typu kuchni. To tematy, w których trzeba się zorientować. Inaczej podczas remontu może nas czekać rozczarowanie.
Meble gotowe vs meble na zamówienie
W czasach, kiedy w każdym szanującym się markecie budowlanym dostępna jest usługa urządzania wnętrza i personalizacji mebli, może się wydawać, że meble na zamówienie to niepotrzebne powiększanie wydatków. Z drugiej strony, inwestując trochę więcej nie trzeba chodzić na żadne kompromisy. Na dodatek możemy w sposób optymalny wykorzystać całą dostępną przestrzeń. To zaś jest szczególnie ważne w małych kuchniach. A jeżeli na dodatek ktoś przewiduje, że z czasem będzie mu przybywać sprzętów – meble na wymiar to opcja godna rozważenia.
Rodzaje szafek stojących i wiszących
Różnorodność mebli kuchennych jest dziś tak duża, pytanie o to, czy mają być to meble gotowe, czy na zamówienie, to dopiero początek drogi. Nie mniej istotne jest ustalenie takich kwestii jak: wysokość i głębokość szafek, odległość między górną a dolną linią szafek, rodzaje szafek.
Mówiąc o rodzajach szafek otwieramy kolejną puszkę pandory. W tym punkcie należy bowiem udzielić sobie odpowiedzi na takie pytania jak np.:
-
szafki górne zabudowane, otwarte, czy jedne i drugie?
-
jakie mechanizmy otwierające i zamykające szafki dolne zastosować?
-
jakiego rodzaju szafki górne wybrać? czy postawić tylko na szuflady? a może lepsze są tradycyjne szafki?
-
jak powinny się otwierać i zamykać górne szafki?
-
postawić na mechanizmy typu tip-on, czy na tradycyjne uchwyty? a może najlepszym wyborem będą frezowania?
-
czy chcemy mieć gotowe organizery w szafkach i szufladach?
-
czy decydować się na szafki cargo, a jeśli tak – jak duże powinny być?
Wysokość blatu roboczego
Warto pamiętać, że powinno się ją dostosować do wzrostu użytkownika. Standardowo blaty kuchenne są mocowane na wysokości 85-86 cm.
Materiał, z którego wykonane są kuchenne blaty
To decyzja bardzo istotna, ponieważ blaty kuchenne to miejsca wyjątkowo mocno narażone na działanie szkodliwych czynników (wysokie temperatury, odbarwienia, zarysowania itd.).
Fronty mebli
Ta kwestia zasługuje z pewnością na oddzielny punkt. Chodzi tu bowiem zarówno o kolorystykę, jak i rodzaj materiału oraz rodzaj wykończenia. Podoba Wam się czerń i marzycie o tym, by mieć czarne, matowe meble w kuchni. A czy zastanawialiście się, jak będą wyglądały w miejscach, gdzie je często dotykamy? A może warto postawić na czerń, ale wykończoną na wysoki połysk? To przykładowe dylematy, przed którymi można stanąć podczas aranżowania kuchni.
Uchwyty do szafek
Postawienie na szafki z uchwytami pociąga za sobą możliwość wyboru tych uchwytów. Wbrew pozorom decyzja ta ma ogromne znaczenie, ponieważ jest to detal, który może zmienić charakter mebli.
Rodzaj zlewozmywaka
Chodzi tu o takie kwestie jak kolor, materiał, liczba komór, dodatkowe przegrody. Należy też rozważyć, czy kupuje się zlewozmywak z ociekaczem lub bez. W grę wchodzić może też tzw. zlew wpuszczany (ale wówczas należy mieć odpowiedni blat).
Wybór baterii do zlewozmywaka
To kolejny istotny element do przemyślenia. Baterie mogą różnić się między sobą np. rodzajem tworzywa, kolorem, rodzajem wylewki czy posiadaniem dodatkowych opcji (np. wbudowany filtr do wody). Podejmując decyzję dobrze byłoby również pamiętać o dopasowaniu tego elementu nie tylko do zlewu i całej kuchni, ale również do armatury znajdującej się w innych częściach mieszkania. Dzięki temu jego wystrój zyskuje na spójności.
Wykończenie ścian
Dotyczy to zwłaszcza miejsc szczególnie narażonych na działanie wysokiej temperatury i wilgoci (czyli okolic kuchni i zlewu). Sporym wzywaniem może być też decyzja o wyborze sposobu wykończenia całej przestrzeni między blatem a linią szafek.
Wykończenie podłogi
W tym względzie obecnie panują różne szkoły. Wielu projektantów jest obecnie zwolennikiem kładzenia w całym mieszkaniu podłogi z jednego rodzaju materiału. Takie rozwiązanie jeszcze do niedawna nie było rzadkością – w strefie kuchennej stawiano na inny rodzaj nawierzchni – najczęściej rodzaj płytek, linoleum itp. Względy praktyczne (czyli wilgoć oraz większe ryzyko uszkodzeń niż w innych pomieszczeniach) szły tu w parze z trendem na wyznaczanie stref w mieszkaniu (dotyczyło to zwłaszcza kuchni otwartych na salon).
Trójkąt roboczy lodówka – zlew – kuchnia
Projektanci podkreślają, że chodzi tu nie tylko o zachowanie odpowiednie odległości między tymi punktami, ale również (a może nawet przede wszystkim), o oddzielnie ich blatem roboczym. Dzięki temu takie czynności jak rozpakowywanie zakupów do lodówki, wyjmowanie z lodówki produktów z których będziemy przygotowywać posiłek, a także przenoszenia ich do zlewu, mycie, suszenie, a potem krojenie, obieranie itd. będzie dla nas wygodne.
Wykańczanie kuchni – nie taki diabeł straszny…?
Jak widać, liczba zmiennych jakie należy wziąć pod uwagę podczas urządzania kuchni jest naprawdę długa. A warto podkreślić, że nie nasza lista w żadnym wypadku nie jest kompletna. Z pewnością zauważyliście, że prawie w ogóle nie poruszyliśmy w niech kwestii estetycznych, związanych z oświetleniem, aranżacją okna czy strefy jadalnej (jeśli jest). Ledwie musnęliśmy też temat zachowania spójności między sposobem aranżacji kuchni oraz innych pomieszczeń znajdujących się w domu czy mieszkaniu. Nie dotknęliśmy też tematu kuchni łączonych z salonem czy strefą jadalną i wyzwań jakie czekają nas w tym obszarze. To samo dotyczy np. kuchni w kawalerkach, które również mają swoją specyfikę. Mamy nadzieję jednak, że nasza lista zwiększyła Waszą świadomość dotyczącą urządzania kuchni. Jednocześnie warto podkreślić, że zadanie to, choć początkowo może przytłaczać – dla każdego jest do wykonania. Warto jednak szukać wiedzy i – jeśli mamy taką opcję – korzystać z rad ekspertów. Zwłaszcza, że wiele opcji jest obecnie bezpłatnych.