Jak urządzić dom w stylu eko?

Stylizacja eko jest nawiązaniem do stylu skandynawskiego, jednak przybiera ona formy czasem zadziwiające swoją pomysłowością i oryginalnością. Pojawiają się tutaj przedmioty pochodzące z recyklingu, meble z drewna, surowe, nieprzetworzone, naturalne surowce wchodzące w skład detali i dekoracji do wnętrz. Istotą eko jest bycie blisko natury bez zbytniego ingerowania w jej naturalne piękno.

Jakie meble w stylu eko?

Pojawiają się tutaj proste, nieskomplikowane meble wykonane z drewna, bambusa lub plecionej wikliny. Lecz nawet zwyczajny klocek drewna, po odpowiedniej obróbce, może stać się ciekawym, naturalnym meblem. Tego typu projekty zakładają, że ingerencja w naturalny kształt ma być minimalna, dlatego często zamiast taboretów można spotkać klocki drewna z zachowaną na nich korą. Eko recykling stosuje czasem łóżka z palet drewnianych, co jest pomysłem równie oryginalnym co kontrowersyjnym.

Drewno, kamień i rośliny

Eko design wprowadza do swoich stylizacji naturalne surowce, które często odznaczają się prostotą i brakiem nadmiernej ingerencji w naturalne kształty i wygląd. Drewniane meble, posadzki z kamienia lub stylizowane w ten sposób, aby przypominać kamień, łączone są z roślinnymi kompozycjami. Występują tutaj efektowne ściany przykryte bluszczem, duże, egzotyczne rośliny doniczkowe, sukulenty a także szklane mini ogrody i obrazy z mchu. Kolorystyka w stylu eko to przede wszystkim naturalne brązy i szarości, gdzie akcentami jest zieleń pochodząca wprost z naturalnego piękna roślin, które zajmują honorowe miejsce w każdym wnętrzu urządzonym w tym stylu.

Dodatki w stylu

Jeśli całkowicie chcesz zatracić się w stylu eko, możesz zakupić fototapetę z krajobrazem, która zajmie całą ścianę pokoju lub salonu. Zdjęcia lub plakaty przedstawiające rośliny mogą stanowić nieco skromniejszy dodatek. W eko liczą się również drobiazgi, akcenty i dodatki. Na tle rustykalnych ścian pojawiają się osłonki na rośliny wykonane z jutowej plecionki. Na stole z drewna można umieścić bambusowe podkładki, drewniane miseczki i przyprawniki. Sznurkowy, pleciony żyrandol może ozdobić salon, a szklany ogród może stanowić piękną dekorację parapetu w sypialni. Wszystkie dodatki powinny jednak być wykonane w myśl nurtu eko – czym mniej przetwarzany jest surowiec, tym mniej ingeruje się w piękno i ekosystem przyrody.

Dla kogo styl eko?

Naturalne tworzywa przetworzone w przedmioty użytkowe mogą spodobać się każdemu. Osoby kochające przyrodę, na pewno poczują się w takim wnętrzu dobrze. Styl eko jest w wyrazie równie skromny co klasyczny, dlatego można zaliczyć go do ponadczasowego wystroju wnętrz, który nigdy nie wyjdzie z mody. Naturalne surowce stanowią nieograniczone pole dla fantazji projektantów. Mogą na nie sobie pozwolić ludzie zamożni i ci o nieco skromniejszym budżecie.

Dodaj komentarz