Jakie grupy środków ochrony roślin wyróżniamy?

Środki ochrony roślin to specjalne preparaty, które stosowane są powszechnie w gospodarstwach rolniczych i mają na celu zwalczanie wszelkich naturalnych wrogów upraw. Należą do nich przede wszystkim chwasty, grzyby oraz owady i to właśnie szkodniki zwalczane przez dane preparaty stanowią podstawę do ich podziału. Trzy podstawowe grupy środków ochrony roślin to herbicydy, czyli środki chwastobójcze,  fungicydy zwalczające grzyby oraz insektycydy, które są środkami owadobójczymi. Jak je stosować i co jeszcze warto o nich wiedzieć? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ich temat.

Fungicydy

Fungicydy to środki stosowane do opryskiwania roślin, zaprawiania nasion oraz cebul, odkażania gleby oraz zabezpieczania ran na drzewach. Tego rodzaju preparaty są w stanie nie tylko zabezpieczyć roślinę, ale również hamować rozwój grzybów w porażonych tkankach. Warto pamiętać o tym, że najskuteczniej działają, kiedy stosuje się je w temperaturze wahającej się od dziesięciu do dwudziestu pięciu stopni Celsjusza. W związku z tym najlepszą porą na wykonanie oprysku jest zwykle wczesny poranek lub wieczór, przy czym najlepiej, aby dzień był jednocześnie pochmurny i bezdeszczowy. Jeśli fungicydy trafią na rośliny w zbyt upalny dzień, istnieje ryzyko, że zostaną one poparzone.

Insektycydy

Insektycydy to środki owadobójcze, które mają na celu zwalczanie szkodników niszczących uprawy. Preparaty tego rodzaju zwykle działają kontaktowo, a po przedostaniu się do organizmu owada stopniowo do uśmiercają. Istnieją również środki o działaniu żołądkowym, które na początku pokrywają powierzchnię liści, następnie przenikają do głębokich tkanek roślin, a stamtąd są pobierane przez owady, co powoduje ich śmierć. Podczas ich stosowania człowiek musi pamiętać o tym, aby nosić maskę ochronną, rękawice oraz odzież ochronną. Bardzo ważna jest godzina stosowania insektycydów. Powinien to być wczesny wieczór, a więc moment, w którym swoją pożyteczną pracę wykonały na przykład pszczoły. Tempo działania tego rodzaju środków owadobójczych jest zależne od ilości substancji aktywnej, a także stadium rozwojowego szkodnika, gatunku opryskiwanej rośliny czy nawet pory oprysku.

Herbicydy

Herbicydy to środki chwastobójcze, których celem jest zwalczanie roślin niepożądanych w żadnych uprawach. Stosuje się je najczęściej w fazie wzrostu rośliny, ponieważ jest ona wówczas najbardziej podatna na działanie herbicydów. To właśnie w tej fazie wykazują się największą skutecznością. Są one pobierane przez zielone części rośliny, a następnie rozprowadzane w całym jej wnętrzu. Warto pamiętać o tym, że środki chwastobójcze nie mogą być stosowane przed opadami deszczu ani przed przymrozkami. Nie wolno również pryskać roślin herbicydami podczas silnego wiatru, ponieważ wówczas mogą one dostać się do innych roślin. Optymalną temperaturą do przeprowadzenia oprysku jest temperatura wahająca się od dziesięciu do dwudziestu dwóch stopni, a skuteczność środków będzie wówczas największa.

Dodaj komentarz