Ziemniak – król polskiego obiadu.

Ziemniak jest rośliną, którą szczególnie sobie upodobaliśmy w polskiej kuchni tradycyjnej. Bulwy pędowe, bogatego w skrobię ziemniaka, zwykle podajemy do obiadu. Zwykle i w sumie najczęściej. Do niedawna uważano, że roślina ta jest rodzajem “zapychacza” i część pań domu, obraziła się na długi czas na ulubioną, domową bulwę ziemniaczaną. Ta opinia przekreśliła szansę ziemniaka, do jak dotychczas, bezkarnie częstego, pojawiania się na polskim talerzu. Pyra, dostała kaloriami w twarz i została wyrzucona poza próg gęstego, mięsnego sosu oraz świeżej surówki z kapusty.

OKRES SPADKU POPULARNOŚCI ZIEMNIAKA.

Te nieszczęśliwe, dla tej mało uroczo prezentującej się byliny z rodziny psiankowatych, wydarzenia, miały miejsce, gdy za badanie spożywanych przez nas posiłków, wzięli się diabetycy oraz naukowcy, zajmujący się stwierdzaniem zawartości kalorii w ludzkim pokarmie. Lustracja, nie ominęła także gotowych produktów oraz pół produktów sprzedawanych w sklepach. Wszystkie one, w niedługim czasie, zostały owinięte naklejkami dotyczącymi ich kalibracji i zawartości czynników rakotwórczych. Producenci i rolnicy, podnieśli bunt, jednak ekonomiczny system obrotu wartością, wygrał jak zawsze, przełamując falę gniewu swoich przeciwników, jawnym zyskiem, związanym z wprowadzanymi właśnie zmianami.

Dlaczego ziemniak, został wypędzony ze stołu? Ponieważ uznano, że jest mało wartościowy oraz jest pochłaniaczem i przenośnikiem nie lubianego przez nas, tłuszczu. Zaczęto zastępować go makaronem, kaszą oraz innymi warzywami korzennymi. Ziemniak, zszedł na kulinarne dno diety węglowodanowej. W czym może być lepsza od niego kukurydza, ryż i pszenica? Całe szczęście, chwilowa moda na wspomniane, inne, równie popularne w światowym menu produkty rolne, minęła i ziemniak, powrócił do swoich zapomnianych przez jakiś czas, łask. Na nowo zagościł na polskich stołach, by stać się panem podstawowych dodatków, do codziennego obiadu.

KILKA SŁÓW NA TEMAT POCHODZENIA I HISTORII ZIEMNIAKA.

Nie wiem czy sobie panstwo zdajecie z tego sprawę, ale ta popularna roślina, wywodzi się z Peru, państwa o którym niewiele się mówi w mediach i które stanowi główną atrakcję, jedynie dla osób, które często podróżują po świecie. W krajach Ameryki Południowej, ziemniak uprawiany był, zanim dotarł tam na hiszpańskich statkach, Krzysztof Kolumb.

Wyróżnia się dwa, podstawowe gatunki ziemniaka: subsp. andigenum i subsp. tuberosum. Pierwszy z nich, pochodzi z Andów, drugi do dziś dnia, uprawiany jest w Chile. Obecnie, dostępnych odmian tej wdzięcznej rośliny, jest ponad tysiąc. Trudno jest jednak spotkać się w polskich sklepach chociażby z nazwą, która mogłaby nam jako klientom, sugerować, z którą odmianą dokładnie mamy do czynienia przy zakupie ziemniaków.

Historia dowodzi, że ziemniak to swego rodzaju towar strategiczny rynku spożywczego. W 1845 roku zaraza ziemniaka, wywołana przez grzybopodobne lęgniowce, doprowadziła do wielkiego głodu, w efekcie którego śmierć poniosło około milion mieszkańców Europy.

NAZWY, SKŁADNIKI, POPULARNE POTRAWY Z ZIEMNIAKA.

W różnych regionach Polski, ziemniaki nazywa się odmiennie.

Mówi się o nich:

  • kartofle,
  • barabole,
  • bulby,
  • grule,
  • pyry,
  • perki itd.

Oprócz skrobi, w ziemniakach znajdują się również aminokwasy, białka, cukry, kwasy tłuszczowe i składniki mineralne w postaci wapnia, chloru, żelaza, jodu oraz siarki. Znajdziemy w kartoflach także witaminy takie jak: witamina C, PP, B1, B2, B6. Jakie są najpopularniejsze potrawy jakie możemy przyrządzić z ziemniaków? Przepyszna jest babka ziemniaczana, bliny żmudzkie, forszmak, hałuski, pyzy, kiszka ziemniaczana, kołduny czy zwykłe frytki z solą.

Dodaj komentarz