IKEA – rewolucja w wystroju wnętrz

IKEA – rewolucja w wystroju wnętrz

Jakie są Wasze pierwsze skojarzenia związane ze Szwecją? Pewnie białe domki pokryte śniegowym puchem, swetry w renifery i bajkowe krajobrazy. Powszechnie wiadomo również, że Szwecja to kraj bardzo rozwinięty, gdzie żyje się bezpiecznie i dostatnio. Co jeszcze warto wiedzieć o Kraju Północy, który Polacy tak bardzo sobie upodobali?

Łoś przechadza się środkiem ulicy – tak, to zupełnie normalna sytuacja! W Szwecji znajdziemy nawet znaki, które ostrzegają przed łosiami, a kolizje z udziałem tych zwierząt są niestety na porządku dziennym.

A co dzięki Szwedom zna cały świat?

Stolik LACK, który znajdziemy w każdym domu w Europie, zawdzięczamy IKEI, a dokładnie szwedzkiemu businessmanowi. Ingvar Kamprad to jeden z najbogatszych ludzi na świecie! Marka IKEA to kwintesencja szwedzkiej kultury: ma być ekologicznie i ekonomicznie, a przy tym wygodnie i z pomysłem.

Nie ma na świecie popularniejszych kryminałów od tych ze Szwecji. Stieg Larson i jego trylogia Millenium zachwyciła czytelników z niemal wszystkich krajów świata. Henning Mankel, mistrz gatunku, zasłynął dzięki serii o policjancie Kurcie Wallanderze. Z pewnością warto wspomnieć również o Camilli Läckberg, której książki trafiają na czołowe miejsca list bestsellerów w Szwecji.

Jeżeli wspominamy o szwedzkiej literaturze, to trudno zapomnieć o Muminkach. Cykl książek i komiksów o przesympatycznych istotach powstał w języku szwedzkim, chociaż autorka, Tove Jansson, pochodzi z Finlandii.

Dzieci z Bullerbyn oraz Pippi Pończoszankę zawdzięczamy także Szwedce, wspaniałej Astrid Lindgren.

Szwedzi mogą być dumni również ze swojej kinematografii – Ingrmar Bergman to jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii kina. Studiował na Uniwersytecie w Sztokholmie, a karierę rozpoczął od reżyserowania spektakli teatralnych. Siódma pieczęć, Persona, Tam, gdzie rosną poziomki – to tylko niektóre tytuły, które po prostu warto znać.

Pisząc o Szwecji, nie można nie wspomnieć o nagrodzie Nobla, ufundowanej przez wynalazcę dynamitu, Alfreda Nobla. Nagroda przyznawana jest od 1901 roku w Sztokholmie.

Studia w Szwecji to zatem wspaniały okres na poznanie kultury i obyczajów tego kraju. Dla amatorów zdrowej żywności i ryb, Szwecja będzie tym bardziej atrakcyjna. Tradycyjnego marynowanego śledzia – surströmming, będziecie mogli skosztować przy szwedzkim stole.

Dodaj komentarz