Skrzydlaci intruzi

W naszych ogrodach ptaki to niezastąpienie sprzymierzeńcy w walce z owadami. Czasem jednak same mogą wyrządzać szkody.
Każdy kto w ogrodzie ma drzewa owocowe, ten co roku w okresie dojrzewania owoców musi je strzec przed ptakami. Duże stada chociażby szpaków, złożone głownie z młodych osobników, potrafią ogołocić drzewo w ciągu jednego poranka.

Podobnie w przypadku gromady wróbli, kosów czy dzikich gołębi szybko wydziobie nasiona trawy na świeżo założonym trawniku. Skrzydlatej ferajnie smakują również płatki kwiatów, liście młodej sałaty, a także świeżo wyrosłe siewki warzyw i roślin ozdobnych. Do wielkich spustoszeń może dochodzić dosyć często, szczególnie wtedy gdy ptaki znajdują w ogrodzie więcej smacznego pokarmu niż w okolicy.
Zazwyczaj wśród grządek żerują tylko pojedyncze osobniki, nie czyniąc zbyt wiele zła. Do drobnych złodziejaszków zaliczyć możemy m.in. dzwońce i grubodzioby, które zajadają się pączkami drzew i krzewów (forsycji, śliwy).

Skuteczne metody odstraszania

Jeśli ptaki zaczną nam nadmiernie dokuczać, zostajemy zmuszeni podjąć działania, które ochronią rośliny i będą bezpieczne dla zwierząt nie wyrządzając im krzywdy. Jednym z najbardziej znanych sposobów jest postawienie stracha na wróble. Jednak ptaki bardzo szybko mogą przyzwyczaić się do jego obecności w miejscu żerowania, podobnie zresztą jak dom innych „odstraszaczy”. Warto zatem zadbać by użyte do tego celu przedmioty mogły się poruszać, a nawet wydawać dźwięki, które miałyby za zadanie naśladować odgłosy wydawane przez atakujące ptaki drapieżne.
Nad świeżo obsianą rabatą można rozciągnąć siatkę o gęstych oczkach albo nawet starą firankę. Jeszcze inny sposób polega na wycięciu z tekturki makiety kota lub drapieżnego ptaka w locie i podczepieniu jej do nadmuchanego balona. Ptaki można także zniechęcić zapachem, rozsypując na grządce wysuszone i sproszkowane gałązki piołunu albo kulki naftaliny.
Ochrona drzew i krzewów owocowych (czereśni , wiśni) jest bardzo kłopotliwa. Najskuteczniejsze okazało się okrywanie całych koron drzew specjalnymi siatkami. Należy to zrobić, zanim owoce zaczną się zabarwiać. W sprzedaży są również dostępne urządzenia, które po podłączeniu do butli z gazem propan-butan wydają nieregularne odgłosy wystrzałów. Podobne efekty wywołują elektroniczne odstraszacze zasilane bateriami. Ustawić je można w sadach.

Zdarzyć się może, że w czasie suszy ptaki wydziobują pąki drzew, zaspokajając w ten sposób pragnienie. Aby temu zapobiec, warto w pobliżu ustawić poidełko.

Ochrona balkonów

Inny problem stanowią gołębie miejskie, które chętnie zakładają gniazda na balkonach mieszkań. Nawet jeśli ktoś żywi do nich sympatię, nie może pozwolić, by zagnieździły się wśród skrzynek balkonowych. Gołębie nie tylko mogą zniszczyć nasze rośliny, ale przede wszystkim zanieczyszczą wszystko wokół. Pamiętajmy, że są one nosicielami groźnych chorób (gruźlicy i toksoplazmozy), a także pasożytów, wywołujących u ludzi egzemy i alergie. Jeśli zatem gołębie nie dadzą się odgonić, balkon najlepiej osłonić siatką.

Jeżeli gołębie siadają również na parapecie, należy rozciągnąć nad jego zewnętrznym brzegiem, na wysokość 10 cm, żyłkę wędkarską.

Dodaj komentarz