Samodzielne projektowanie przydomowego ogrodu marzeń

Wbrew pozorom projektowanie wymarzonego ogrodu nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Jeżeli jednak zdecydujemy się samodzielnie stworzyć swoje wymarzone miejsce relaksu na świeżym powietrzu, to musimy mieć wstępny plan. Bez niego wszelkie nasze prace w przydomowym ogródku mogą okazać się nie tylko stratą czasu, ale również pieniędzy.

Wykonaj szczegółowy plan i konsekwentnie go przestrzegaj

Wstępny projekt ogrodu warto jest zamówić już wtedy, gdy powstaje projekt naszego domu, lub też wtedy, gdy zaczynamy jego budowę. Zwykle jednak większość z nas nie myśli na tym etapie o terenie znajdującym się wokół domu. Pochłonięci ekscytacją na myśl o zbliżającej się przeprowadzce, zapominamy o zaplanowaniu powierzchni ogrodowej. W konsekwencji czego nasz ogród jest jedynie placem budowy, podczas, gdy my możemy wprowadzić się już do wstępnie wykończonego budynku. To właśnie wtedy okazuje się, że koszty, które chcieliśmy przeznaczyć na przydomową zieleń, musimy zainwestować w dom. Zamiast więc powierzyć projektowanie ogrodu zajmującej się tym firmie (przykładową firmę świadczącą tego typu usługi, znajdziesz na stronie: http://e-zielonaoaza.pl/), to decydujemy się na samodzielne urządzenie wymarzonego ogrodu. Jest to znacznie trudniejsza opcja, właśnie dlatego należy ułożyć plan działania.

Samodzielne tworzenie przydomowego ogrodu

Na początkowym etapie zakładania ogrodu marzeń powinniśmy zadbać o grunt. W tym celu należy oczyścić teren ze wszystkich resztek budowlanych, a następnie go ukształtować. Ukształtowanie oraz wyrównanie powierzchni naszej działki jest istotne, zwłaszcza jeżeli nie planujemy na nim żadnych wzniesień.

Gdy już pozbędziemy się niepotrzebnych odpadów budowlanych zaplanujmy swój ogród. To bardzo ważny etap, dlatego nie należy go pomijać. Zastanów się jak chcesz, żeby wyglądał Twój ogród marzeń. W którym miejscu będą przebiegały podziemne instalacje? Gdzie będzie stał śmietnik, a gdzie domek gospodarczy? Czy na tej przestrzeni planujesz elementy małej architektury? A może wręcz przeciwnie – marzysz o wielkiej i okazałej altanie ogrodowej? Pomoc w przestrzennym projektowaniu swojego ogrodu, znajdziesz na: http://e-zielonaoaza.pl/. Podczas planowania przestrzennego pamiętaj o dokładnym uwzględnieniu ilości miejsca, której będą potrzebować Twoje pomysły.

Gdy już odpowiesz sobie na powyższe pytania to możesz przejść do kroku trzeciego, czyli przygotowaniu podłoża. Jeżeli ziemia tego wymaga przekop ją. Aby ulepszyć strukturę gleby przemieszaj ją razem z kompostem, torfem lub korą. Jeśli jednak okaże się, że to za mało, to zakup żyzną ziemie i rozłóż ją w odpowiednich miejscach. Po wstępnym przygotowaniu gleby oraz uporządkowaniu powierzchni, wytycz drogi oraz plac. Zanim jednak przystąpisz do sadzenia roślin, zadbaj o to, aby ukończyć wszelkie podziemne instalacje. Dopiero po tym możesz śmiało zająć się trawą oraz pozostałymi roślinami.

Dodaj komentarz