Rośliny, które warto mieć w swoim domu.

Rośliny, które warto mieć w swoim domu.

Każde mieszkanie jest niepowtarzalne. Różnią się one metrażem, wyposażeniem, ilością pomieszczeń czy dekoracjami. W owych dekoracjach wnętrza można wyróżnić rośliny doniczkowe. Działają na nas relaksująco, poprawiają samopoczucie, produkują tlen. Wykazują one również zdolność pochłaniania niektórych substancji chemicznych (amoniak,benzen,ksylen, toluen), chroniąc jednocześnie nasze zdrowie. Co ciekawe, w coraz większej ilości domów odstępuje się od dekorowania wnętrza mieszkania takimi roślinami. Z czego to wynika? Poniekąd z mody. Część nowoczesnych wnętrz projektowana jest w taki sposób, że nie ma tam miejsca na rośliny. Po części może to wynikać również z niechęci domowników do dodatkowego obowiązku – odpowiednia pielęgnacja roślin wymaga poświęcenia im czasu, czego wielu z Nas brakuje. Są także osoby które po prostu nie potrafią zajmować się roślinami, dlatego nie zdecydowały się na ich posiadanie. Z drugiej jednak strony nie ma osoby która nie pamiętała by niepowtarzalnego klimatu z lat osiemdziesiątych mieszkań w naszych babć, pełnych zieleni, ozdobnych doniczek i konewek na wodę.
Dlaczego warto zaopatrzyć się w kilka roślin do naszego mieszkania? Jeżeli nie przemawiają do Was powyższe właściwości zdrowotne to być może wpłyną na Was napływające trendy. Ostatnimi czasy można zaobserwować stopniowy powrót do lat 60-80 poprzedniego wieku. Coraz częściej możecie spotkać mieszkania wyposażone w meble z poprzednich dekad, które są odpowiednio odnowione na potrzeby współczesnego świata. Również w kwestii mody do łask wracają dzwony, plisowane sukienki czy stylizacje w stylu pin-up. Co ciekawe dekoracje nie pozostają w tyle. Rządzą w nich kwiaty, dużo kwiatów, najlepiej pokaźnych rozmiarów. Królują wysokie, rozłożyste palmy i paprocie posadzone w wielkich designerskich donicach. Zdobią one nie tylko salony ale również sypialnie czy tarasy. Na jakie zatem rośliny zwrócić uwagę przy aranżacji wnętrza? Które rośliny poza walorami wizualnymi posiadają jeszcze inne funkcje? Które rośliny nie wymagają pracochłonnej pielęgnacji przez co mogą posiadać je osoby nawet najbardziej zapracowane lub osoby które się najzwyczajniej w świecie na tym nie znają? Wszystkiego dowiecie się właśnie w tym artykule. Miłego czytania!
1. Paproć.
Tak, nowa tu o klasycznej paproci, która znajduje się w większości polskich gospodarstw domowych. Mało kto jednak wie, że liście paproci jonizują powietrze, pochłaniają szkodliwe promieniowanie wytwarzane przez telewizory i monitory komputerów. Są również rewelacyjnym nawilżaczem powietrza. Jeżeli podejdziemy z zaangażowaniem do jej pielęgnacji może przetrwać nawet kilkanaście lat. Najbardziej odpowiednim miejscem dla niej na będzie kąt bez bezpośredniej styczności ze słońcem. Zimą idealnie sprawdzi się w sypialni, gdzie jest najbardziej suche powietrze. Latem z pewnością będzie mogła stać w kuchni lub pokoju gdzie okna wychodzą na północ lub wschód. Jeżeli wystawimy tą roślinę na działanie promieni słonecznych jej liście stracą zieloną barwę. Pamiętajmy również o jej regularnym podlewaniu. Zimą należy skrapiać ją przygotowaną wodą, latem natomiast stale podlewać tak, by jej podłoże było zawsze wilgotne ale nie do tego stopnia by woda stała w podstawce doniczki. Woda nie może być za twarda, jej temperatura powinna być jak najbardziej zbliżona do pokojowej.
2. Dracena.
To idealna roślina dla osób zaczynających swoją przygodę z uprawą roślin, ponieważ nie wymaga skomplikowanego procesu pielęgnacji i dobrze znosi trudne warunki. Tak jak paproć ma właściwości nawilżające powietrze i pochłania szkodliwe substancje chemiczne. Lubi miejsca niezbyt nasłonecznione. Draceny trzeba regularnie podlewać, ale nadmiar wody im zdecydowanie zaszkodzi. Z łatwością poznamy gdy roślina jest zbyt mocno nawodniona po jej zwiędniętych i zbrązowiałych liściach. Zarówno dracenę jak i paproć powinno się przesadzać do większych donic raz w roku w okresie wiosennym. Pamiętajmy również o regularnym wycieraniu kurzu z jej liści. Będzie pięknie prezentować się zarówno w domu jak i na tarasie. Doda wnętrzu nieco egzotycznego wyglądu.
3. Aloes zwyczajny.
To roślina o niesamowitych właściwościach leczniczych. Do jej głównych zadań należy: wytwarzanie tlenu, pochłanianie dwutlenku węgla, nawilżanie powietrza, filtracja powietrza z zanieczyszczeń. Ze względu na jego funkcję optymalnym miejscem dla niego będzie sypialnia, gdzie nasłonecznienie nie jest nadmierne. Jego podlewanie możemy podzielić na dwa okresy: od wiosny do końca lata powinniśmy go obficie nawadniać, zimą zaś należy ten proces ograniczyć. Pamiętajmy również aby nie moczyć liści aloesu podczas jego podlewania. W innym razie możemy doprowadzić do jego gnicia. Jeżeli roślina ma przyjazne warunki w domu może zakwitnąć. Aloes przesadzamy do większej doniczki zazwyczaj co 3 lata. Liście aloesu zawierają w sobie galaretowaty miąższ, który wykazuje właściwości bakteriobójcze, regenerujące błonę śluzową i skórę, przeciwzapalne oraz pobudzające układ odpornościowy.
4. Bluszcz pospolity.
Nie ma prawdopodobnie osoby, która nie wiedziałaby jak wygląda bluszcz. Jego walory wizualne wyróżniają go spośród wszystkich roślin doniczkowych występujących w domu. Nie dość że wygląda bardzo dekoracyjnie to osiąga zazwyczaj długość dwóch metrów. Potrafi wspiąć się na pobliskie meble. Jeżeli rośnie w samotności, jego pędy będą zwisać w dół. Roślina ta nie lubi zbyt silnego działania promieni słonecznych. Najlepiej sprawdzi się w sypialni. Należy go regularnie podlewać ale pamiętajmy o zachowaniu umiaru w obie strony. Dobrym sposobem będzie również spryskiwanie jego liści wodą – będą wtedy ciemnozielone i błyszczące. W procesie pielęgnacji bluszczu nie można zapominać o jego regularnym podcinaniu. Główne pędy rośliny należy skracać przynajmniej raz do roku aby zapewnić mu piękne i zdrowe liście.
5. Skrzydłokwiat.
Jest jednym z najbardziej popularnych gatunków roślin występujących w polskich mieszkaniach. Nic dziwnego. Jego wygląd stanowi świetną ozdobę każdego wnętrza. Poza aspektem wizualnym oczyszcza powietrze z toksycznych substancji lotnych (czadu, benzenu, formaldehydu), pochłania zarodniki pleśni oraz szkodliwe promieniowanie wytwarzane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne. Przetwarza również dwutlenek węgla w tlen, jednocześnie nawilżając powietrze. Świetnie sprawdzi się jako element dekoracji sypialni. Lubi zaciszne i komfortowe warunki. Jeżeli będzie miał dobre warunki jest w stanie kwitnąć cały rok. Poza tym nie wymaga pracochłonnej uprawy, jest odporny na choroby i szkodniki.

Dodaj komentarz