Ogródek warzywny – jak rozpocząć uprawę własnych warzyw?

Ogródek warzywny – jak rozpocząć uprawę własnych warzyw?

Uprawa własnego ogródka warzywnego przynosi mnóstwo satysfakcji. Warzywa wyhodowane samodzielnie są nie tylko smaczne i zdrowe, lecz także pozbawione niepotrzebnej chemii. Warto założyć własną uprawę, aby cieszyć się zdrowymi plonami i z radością doglądać dojrzewających roślin.

Jakie miejsce wybrać na ogródek warzywny?

Ważne, aby było to miejsce osłonięte od wiatru i dobrze nasłonecznione, a do tego położone na płaskim terenie. Nie powinno znajdować się zbyt blisko innych roślin i drzew. Najlepsza do uprawy warzyw jest gleba próchnicza i żyzna, o dużej przepuszczalności i pH w przedziale 6,0-7,0. Dobrym rozwiązaniem jest zbadanie pH próbki gleby w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Jak przygotować miejsce na uprawę?

Na początku należy je starannie oczyścić z roślin, kamieni czy gałęzi. Kolejnym krokiem jest spulchnienie gleby za pomocą szpadla oraz jej wyrównanie. Nawożenie kompostem lub obornikiem powinno się przeprowadzać co 2 lata. Grządki z warzywami dobrze jest podsypać ziemią, aby nadmiar wody mógł z niej spłynąć.

Jakie warzywa wybrać?

Różne warzywa mogą oddziaływać negatywnie lub pozytywnie na rośliny sąsiadujące z nimi, dlatego warto dobrze przemyśleć ich rozplanowanie w ogródku. Wykorzystanie ich wzajemnego pozytywnego wpływu pomoże uzyskać lepsze plony i sprawi, że warzywa będą zdrowsze, mniej podatne na działanie chorób czy szkodników i smaczniejsze.

Przykłady pozytywnego wpływu:

– cebula i marchewka

– cebula i sałata

– fasola i dynia

– koper i pietruszka

– pomidor i rzodkiewka

– ziemniak i brokuł

– burak i ogórek

Przykłady negatywnego wpływu:

– pomidor i ogórek

– fasola i groch

– ziemniak i pomidor

– pietruszka i sałata

– ziemniak i ogórek

– pomidor i groch

Należy również regularnie odchwaszczać ogródek.

Pomidory

Należy sadzić po 15 maja, kiedy nie ma już przymrozków. Powinno się je sadzić dość głęboko w wykopanych dołkach w odległości 40 cm od siebie. Sadzonki należy przywiązać do palików. Zbiory trwają od lipca, niekiedy aż do października.

Ogórki

Nasiona wysiewa się po 15 maja, ponieważ źle reagują na zimną temperaturę i przymrozki. Rośliny powinny mieć podporę i być obficie podlewane. Zbiór przypada na połowę lipca, a trwa do końca września.

Rzodkiewki

Można je siać w od marca (gdy gleba jest już sucha) do początku maja lub w sierpniu i w pierwszych dniach września. Wysiewa się je płytko w ziemi – na głębokość ok. 1 cm. Plon można zebrać już po 4-6 tygodniach.

Koper

Wysiewa się go od drugiej połowy kwietnia aż do początku sierpnia albo od połowy października do grudnia. Liście kopru można zebrać już po miesiącu.

Uprawa własnych warzyw w ogródku może stać się ciekawym sposobem na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dzięki niemu można mieć dostęp do świeżych i zdrowych warzyw oraz ziół prosto z ogródka. Uprawa grządek z warzywami przynosi także zadowolenie z plonów, które uzyskało się dzięki własnej pracy.

Dodaj komentarz