Od czego zacząć budowę domu?

Od czego zacząć budowę domu?

Decyzja od budowie domu zapadła. Odpowiednia działka jest już wybrana, albo kupiona. Być może w głowie masz już pierwsze plany, ale wciąż wiele rzeczy nie jest dokładnie zaplanowanych. Jak zacząć ten proces? Pokażemy od czego warto zacząć, by zaplanować przestrzeń, o której marzysz.

Pierwsze decyzje

Dla wielu osób pierwsza decyzja dotycząca budowy domu zaczyna się znacznie wcześniej niż myśl o samym budynku. Wybór działki to kluczowy pierwszy krok. Na co należy zwrócić uwagę, by zadbać o swój przyszły komfort?  

– kształt i wielkość działki – te czynniki zdeterminują wielkość samego budynku. Należy też wziąć pod uwagę plany ogrodowe i zastanowić się, gdzie umieścić dom w wytyczonym obszarze.

– ukształtowanie terenu – najłatwiej zagospodarować obszar płaski, gdyż nierówności terenu mogą dostarczyć dodatkowych wyzwań przy budowie i aranżacji otoczenia

– ustawienie względem stron świata – jest to istotne przy planowaniu ogrodu, a także w wypadku instalowania fotowoltaiki

– jakość gruntu – jeżeli działka znajduje się na terenie podmokłym, może to utrudnić stawianie fundamentów

– otoczenie – okolica nieraz determinuje nasz wybór. Warto zwrócić uwagę na najbliższe sąsiedztwo, ale także infrastrukturę, jaka dostępna jest wokół – czy niedaleko znajdują się sklepy, tereny rekreacyjne, albo przystanki autobusowe?

Jak zaprojektować dom?

Kiedy już wiesz, gdzie ma powstać dom Twoich marzeń należy zastanawiać się nad tym jak powinien on wyglądać. Być może masz już pomysł, a być może nie wiesz dokładnie czego chcesz. Warto skorzystać z porady specjalistów.

Na tym etapie dostępne są dwie opcje:

Wybór gotowego projektu 

Jest to alternatywa tańsza i szybsza. Możesz przyjrzeć się gotowej ofercie biur projektowych, gdzie na pewno znajdziesz inspirację. Dostępne projekty domów są tak różnorodne, że z pewnością każdy znajdzie coś zadowalającego. Jeśli zdecydujesz się na taki projekt zostanie od zaadaptowany na potrzeby twojej działki.

Indywidualny projekt

Ta nieco droższa opcja sprawdzi się w przypadku osób z konkretną wizją i specyficznymi wymaganiami. Dzięki współpracy z architektem powstanie unikatowy projekt dostosowany do Twoich potrzeb. Jest to proces bardziej czasochłonny, ale także gwarancja powstania idealnej przestrzeni, o której marzysz.

Obie opcje mają swoją plusy i minusy, a to od Ciebie zależy co wybierzesz.

Następne kroki

Jeśli masz już gotowy projekt, możesz zaczynać budowę. W większości przypadków nie jest wymagane pozwolenie na jej rozpoczęcie, ale należy pamiętać, że każdą budowę należy zgłosić w urzędzie miasta.

Kiedy formalności zostaną załatwione, możesz zacząć szukać ekipy budowlanej. Warto kierować się rekomendacjami i poświecić czas na znalezienie odpowiednich fachowców. Zadbają oni o budowę domu Twoich marzeń.

 

 

Dodaj komentarz