Jakie rośliny zasadzić w słonecznym ogrodzie?

Aby urządzenie ogrodu zakończyło się sukcesem, należy zatroszczyć się o odpowiednie dobór roślin. Duże znaczenie ma dopasowanie ich nie tylko do podłoża, w którym mają rosnąć, ale także stanowiska pod względem nasłonecznienia. Jakie rośliny sprawdzą się w słonecznym ogrodzie?

Strefy nasłonecznienia w ogrodzie

Ogród możemy podzielić na trzy strefy nasłonecznienia. Wyróżnia się strefę całkowitego zacienienia, w której rośliny mają zapewnione słońce krócej niż przez trzy godziny. Strefa czasowo zacieniona to nasłonecznienie wahające się między trzema a sześcioma godzinami. Ostatnia jest strefa pełnego nasłonecznienia, w którą promienie słoneczne docierają dłużej niż przez sześć godzin. W dobrym sklepie ogrodniczym rośliny są najczęściej jasno oznakowane, jeśli chodzi właśnie o odpowiednie dla nich stanowisko. Informacje uwzględniają również kwestie nasłonecznienia. Nie wszystko rośliny dobrze czują się w cieniu, są też takie, które na stanowisku słonecznym nie będą rosły zbyt dobrze.

O czym pamiętać, urządzając ogród na słonecznym stanowisku?

Decydując się na urządzenie ogrodu na słonecznym stanowisku, należy pamiętać przede wszystkim o jego regularnym nawadnianiu. Aby nie pogarszać kondycji roślin, najlepiej robić to rano bądź wieczorem. Ogrodnicy odradzają podlewanie roślin popołudniu, kiedy słońce najmocniej operuje. UWAGA: podlewać należy tak, aby pod żadnym pozorem nie moczyć ani liści, ani kwiatów. Zmoczenie ich wodą mogłoby bowiem zakończyć się dotkliwym poparzeniem, a w konsekwencji zniszczeniem rośliny. Aby zmniejszyć wrażliwość roślin na niedobór wody, zaleca się ich ściółkowanie. W tym celu miejsce wokół rośliny należy wysypać, używając do tego celu trocin, liści, kory. Zmniejsza to parowanie wody, zapewniając roślinom zdecydowanie bardziej sprzyjające warunki.

Rośliny jednoroczne w słonecznym ogrodzie

Trudno wyobrazić sobie słoneczny ogród bez roślin jednorocznych. Stanowią one absolutną podstawę i – co ważne – na stanowiskach słonecznych najlepiej się udają. Takie rośliny wymagają dużej ilości światła, aby zachwycić nas pięknymi kwiatami. Do popularnych roślin jednorocznych, które doskonale poczują się na stanowiskach słonecznych zalicza się:

  • cynie;

  • astry;

  • aksamitki;

  • nagietki;

  • nasturcje;

  • maciejkę i groszek pachnący.

Te dwie ostatnie rośliny nie tylko piękne wyglądają, ale wydzielają również niezwykle przyjemny zapach. Dzięki temu w podwójny sposób umilają nasz pobyt w ogrodzie: cieszą oczy, zaspokajając również naszą potrzebę miłych aromatów. Warto sadzić je więc w pobliżu tych miejsc, w których najczęściej przebywamy.

Zaproponowane rośliny jednoroczne to oczywiście jedynie niewielki wycinek tego, co możemy zasiać, urządzając słoneczne stanowisko w naszym ogrodzie. Warto dodać, że rośliny jednoroczne na ogół nie stwarzają większych problemów. Rosną szybko, intensywnie. Wiele z nich kwitnie aż do pierwszych przymrozków.

Rośliny wieloletnie w słonecznym ogrodzie

W słonecznym ogrodzie warto zasadzić również rośliny wieloletnie. Przez lata będą one cieszyły nasze oczy, czyniąc ogród piękniejszym. Do popularnych i bardzo lubianych bylin, które na stanowiskach słonecznych sprawdzają się świetnie zalicza się:

  • ostróżkę ogrodową;

  • jeżówkę purpurową;

  • lilie;

  • irysy;

  • malwy.

Roślin, które naprawdę dobrze czują się na stanowisku słonecznym, a są bylinami jest zdecydowanie więcej. Wielość kolorów i wysokości sprawia, że każdy znajdzie te idealnie pasujące do własnego ogrodu.

Rośliny pnące na stanowiska słoneczne

Wśród roślin idealnych na stanowiska słoneczne znajdują się również pnącza. Do tych szczególnie efektownych zalicza się milin amerykański. Jeśli to roślina silnie rosnąca, której pędy dorastają do dziesięciu metrów. Przytwierdzają się do podpór za pomocą korzeni przybyszowych. Cechą charakterystyczną tej rośliny, za którą tak bardzo ją cenimy są przypominające trąbki kwiaty cieszące nasze oczy od lipca do września. Decydując się na milin, warto pamiętać, że zakwitnie on dopiero po około dwóch latach od posadzenia. Pięknym pnączem idealnym na stanowiska słoneczne jest jest wiciokrzew pomorski. Wyciokrzew wytwarza pędy, które mogą dorastać do sześciu metrów. Wokół podpór oraz pni drzew owija się bez najmniejszych problemów. Roślina – podobnie jak milin amerykański – zwraca uwagę niezwykle dekoracyjnymi kwiatami, które w przypadku niektórych odmian wydzielają bardzo przyjemny zapach. To właśnie z tego powodu warto wiciokrzew wykorzystywać do obsadzania altan i miejsc, w których często w ogrodzie przebywamy.

Czy na stanowiskach słonecznych można sadzić rośliny o ozdobnych liściach?

Wiele osób dopiero zaczynających swoją przygodę z ogrodem jest przekonanych, że rośliny o ozdobnych liściach nie sprawdzają się na stanowiskach słonecznych. Tymczasem okazuje się, że bez problemu można znaleźć te, które w słońcu czują się naprawdę dobrze. Zalicza się do nich między innymi różne odmiany berberysów, pęcherznicę kalinolistną oraz oliwnik wąskolistny. Rośliny te na słońcu pięknie się wybarwiają. Berberysy to krzewy zarówno płożące, jak i te naprawdę wysokie, które mogą stanowić świetne tło dla innych roślin lubiących słońce. Dostępne są też odmiany niskie, które sprawdzają się jako rośliny na obwódki rabat.

Słoneczny ogród to prawdziwy skarb. W każdym sklepie ogrodniczym znaleźć można naprawdę szeroki wybór roślin idealnych na stanowiska słoneczne. Ich uprawa w zdecydowanej większości przypadków nie stwarza najmniejszych problemów. Wybierać można między kwiatami jednorocznymi, bylinami, krzewami, a także roślinami pnącymi. Stworzenie wymarzonego ogrodu znajduje się więc w zasięgu ręki każdego, kto tylko o tym marzy.

Dodaj komentarz