Jak umiejscowić aneks kuchenny

Podczas planowania budowy lub remontu trzeba rozwiązać wiele kwestii. Jednym z nich jest rozmieszczenie pomieszczeń i stref tak, aby korzystanie z nich było optymalne. Przyjrzyjmy się temu, co wziąć pod uwagę, by wybór miejsca na aneks kuchenny okazał się trafiony.

Aneks zamiast zamkniętej kuchni jest dzisiaj właściwie standardem. Z jednej strony decyduje o tym często niebieski metraż, z drugiej wygoda – w czasie przyrządzania posiłków można swobodnie oglądać telewizję i rozmawiać z domownikami, a podając jedzenie nie trzeba uważać na drzwi. Jednak jak wybrać miejsce na aneks kuchenny?

Optymalna ilość miejsca na wyposażenie kuchni

Ważne jest, aby zmieścić w aneksie całe potrzebne wyposażenie kuchni, by nie musieć rezygnować z dużego zlewu czy zmywarki. Na etapie projektowania mamy wybór co do tych kwestii. Nie znaczy to wcale, że im więcej miejsca, tym lepiej. Dobrym pomysłem jest duża wnęka lub np. węższa ze ścian w prostokątnym wnętrzu. Mieszkania deweloperskie zazwyczaj mają już miejsce zapłacone na meble kuchenne. Gdy chcemy stworzyć aneks, aby uzyskać więcej miejsca i zmienić układ pokoi w starym mieszkaniu lub domu, możemy zaplanować umiejscowienie od nowa, chociaż może to wymagać doprowadzenia instalacji.

Ciągi komunikacyjne w mieszkaniu

Gdy mamy małe mieszkanie z aneksem kuchennym, zwykle pomieszczenia pełnią wiele funkcji naraz. Największy – a w kawalerce jedyny – pokój służy do spotkań, rozrywki, spożywania posiłków, a czasem nawet do pracy. Niekiedy nie ma nawet właściwego, osobnego przedpokoju, ale wchodzi się z zewnątrz wprost do połączonej salonowo-jadalniano-kuchennej przestrzeni. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy chcemy, aby kuchnia była centrum domowego życia i miejscem przyjmowania gości na co dzień, czy traktujemy ją jako przestrzeń prywatną, zaplecze i kulisy domu. W tym drugim przypadku aneks powinien być maksymalnie schowany, niewidoczny od razu po wejściu do mieszkania i najlepiej, by trasa do kanapy i stolika kawowego wiodła w przeciwnym kierunku niż ta do kuchni. Pomiędzy tymi osobnymi strefami powinien znaleźć się stół do jedzenia posiłków.

Oświetlenie kuchni

Planując, gdzie umieścić aneks kuchenny, należy wziąć też pod uwagę oświetlenie. Naturalne światło przyda się wtedy, gdy gotujemy w ciągu dnia i spędzamy w domu sporo czasu. Pozwoli zaoszczędzić na energii elektrycznej, pobudzi do działania. Nie zawsze jest możliwe posiadanie okna w samym aneksie. Gdy miejsca jest niewiele, meble kuchenne zajmą całą dostępną przestrzeń, także w postaci wiszących szafek. Jednak światło dzienne padające z boku również pomoże w przyrządzaniu śniadania czy obiadu. Jeśli trzeba skorzystać ze światła sztucznego również za dnia, pamiętajmy, że nie powinno znajdować się wyłącznie są plecami. Lampę sufitową warto uzupełnić o oświetlenie blatu, aby praca w kuchni była komfortowa.

Dodaj komentarz